Tokio – město mrakodrapů

Tokio je supermoderní město, které člověka na první pohled zaujme svými mrakodrapy. Je tam rušno jako v mraveništi, lidé neustále někam pospíchají a hustota obyvatelstva je zde obrovská – to jsem poznal na vlastní kůži ve vozech metra. Ačkoliv je všude velká spousta lidí, tak je zde neuvěřitelně čisto. Na zemi neuvidíte jediný papírek, vajgl nebo žvýkačku, v tom jsou Japonci opravdu ukáznění. Žádné graffiti nebo poškrábaná skla a samolepky v MHD. Když se řekne “rušno”, tak si asi představíte spoustu rámusu, smogu, troubení. Jednou jsme s kamarádem stáli na jedné opravdu rušné několikaproudé křižovatce a úroveň hluku nám subjektivně připadala výrazně menší jak v Praze na Florenci ;-)

Ulice v Tokiu

Obyčejná ulice v Tokiu. Všude je klid a pořádek. Jezdí se po pravé straně, řidiči jezdí ohleduplně a ukázněně.

Mrakodrapy kam se podíváš

Japonci šetří každým centimetrem čtverečním, místo je zde opravdu drahé. Proto se budovy táhnou do výšky, na nedostavěných mrakodrapech můžete vidět obrovské jeřáby, kterými se dokončuje stavba. Na první pohled byste si řekli - to je fajn, že je tu tolik vysokých budov, tady se nemůžu ztratit. V praxi je však opak pravdou. Ty vysoké budovy totiž nejsou zespoda vidět kvůli dalším vysokým budovám, takže pokud jste si našli nějaký orientační bod, musíte se k němu dostat hodně blízko, nebo vylézt na nějakou další vysokou budovu.

Výhled z věže Tokyo Metropolitan Government Building

Většina fotek mrakodrapů, které jsou v tomto článku byla vyfocena z věže Tokyo Metropolitan Government Building. Je to 250 metrů vysoká budova, která má dvě věže. V každé věži je ve 45. patře vyhlídka přístupná zdarma. Takže pokud se někdy dostanete do Tokia, sem se musíte podívat. Doporučuju navštívit obě dvě věže, abyste si prohlédli všechno kolem dokola. Teprve tady jsem si uvědomil, jak je ta záplava mrakodrapů nekonečná. Na záběru je pán, který se kochá z druhé věže.

Roppongi Hills Mori Tower

Nejvyšší budova na snímku je Roppongi Hills Mori Tower, která je aktuálně pátou nejvyšší budovou v Tokiu. 238 metrů a 54 pater. Nachází se v ní všechno možné - kanceláře, obchody, muzeum, restaurace... Architekti se tu můžou kochat do nekonečna.

Yoyogi park

Yoyogi park - kousek zeleně mezi tunami betonu, vypadá takto shora až neuvěřitelně. I mezi tunami oceli a betonu naleznete v Tokiu oázy klidu v podobě místních parků. Jsou pěkně upravené, a po celém dni stráveném ve shonu určitě oceníte oddech na lavičce pod stromem.

Parkoviště pro kola

Místem se šetří úplně všude, takže není divu, že i kola se skladují ve dvou řadách. Podobné konstrukce jsme viděli vyrobené i pro auta.

Šinkanzen

Projížďka Šinkanzenem rozhodně patří na seznam věcí, které musíte v Japonsku absolvovat. Přes internet si můžete koupit speciální JR (Japan Rail) Pass třeba na týden (asi 7000 Kč - stojí to za to) a můžete pak jezdit týden Šinkanzenem kam chcete. Je rychlý, luxusní, na minutu dochvilný - po návratu do ČR budete České Dráhy rozdýchávat docela intenzivně.

Výhled ze Šinkanzenu

Na první pohled na této fotce není vůbec nic zajímavého - je focená z okénka Šinkanzenu. Právě jsme jeli cestovní rychlostí 250 km/hod - což se dalo poznat jen velice těžko - nikde nic nedrncalo, ani nehlučelo takže se nebylo čeho chytit. Pokud přejíždíte mezi Tokiem a Kjótem, což je nějakých 370 Km, trvá to necelé dvě hodinky a z okna po celou dobu vidíte domy. Jediné co se mění je jejich výška. Občas kromě domů uvidíte vodu nebo natěsno rozmístěná rýžová pole.

Hostel v Tokiu

Nejlevnější ubytování, které se nám v Tokiu podařilo sehnat (Dokonce levnější než kapsulový hotel). Prostor, který je vidět na obrázku má na délku asi 170 cm (já měřím asi 185), jako příslušenství zde byl polštář, lampička, spacák a skládací matrace, to všechno za skvělých 2000 yenů za noc (asi 500 Kč). Zástěny jsou vyrobeny z překližky a rozdělují místnost asi na 20 takových kójí, v každé spí někdo. Zástěny nejsou nějak extra vysoké, tak přes ně můžete nakukovat do ostatních kójí. Už jsem spal i na lepších místech - ale zážitek to byl skvělý :-)

Pozdrav z Fukushimy

A nakonec tu máme pozdrav z Fukushimy - Radek tvrdil, že tam seženeme hodně levné ubytování - ale nakonec jsme se jí raději obloukem vyhnuli.

Štítky: , ,