Rybí trh v Dubaji – jak jsme usmlouvali rybu k obědu

Dubaj je výstavní skříní Spojených Arabských Emirátů, je nabitá mrakodrapy a moderními technologiemi. Můžete zde navštívit nejvyšší budovu světa, největší nákupní centrum a spoustu dalších velkolepých lákadel pro turisty. Ve chvíli kdy vás všechny ty nablýskané atrakce přestanou bavit, je na čase navštívit dubajský rybí trh. Nablýskaný moc není a voňavý už vůbec ne, zato ho považuji za jedno z nejzajímavějších míst, která jsem v Dubaji navštívil.

Na rybí trh trefíte jednoduše, stačí vylézt na stanici metra “Palm Deira”  a pak jdete pár stovek metrů po čichu.

Velké cedule rozmístěné okolo stanice metra vás nemůžou nechat na pochybách: "Carrying fish is not allowed on metro" - aneb Je zakázáno nošení ryb do metra. Ryba je holt ryba a trochu smrdí a krásné a nablýskané Dubajské metro by tak mohlo přijít k úhoně.

 

Rybí trh, to je hlavně jedna obrovská střecha, pod kterou jsou v řadách vedle sebe symetricky rozmístěny pulty, na kterých jsou vyskládány desítky rozličných ryb a jiných mořských potvor. U pultů stojí prodejci, oblečení do jednotných modro-bílých uniforem a pokud zrovna procházíte, snaží se získat vaši pozornost.

 

V rámci rybího trhu máte možnost nakoupit i čerstvou zeleninu a ovoce. Nabídka je veliká a na první pohled je vidět, že vše je v prvotřídní kvalitě.

 

Nabídka je rozličná, stačí si jen vybrat.

 

Ačkoliv turisté sem také občas zabloudí, hlavně uvidíte místní obyvatele jak procházejí mezi pulty a vybírají ryby.

 

Smlouvání je nedílnou součástí obchodu s rybami. Místní jsou tom opravdu dobří - všimněte si výrazu prodávajícího, sledovat mistry obchodu v akci se jen tak neomrzí. Vychvalují vlastnosti ryb, jejich čerstvost a nabízejí další a další kousky.

 

Prodejce ryb vidíte stále v akci - lákají zákazníky, smlouvají, porcují ryby, vyskládávají (nejen) ryby na pulty, čistí, baví se... Je to opravdu velice živé místo.

 

Takovými kolečky, na kterých pánové na fotografii odpočívají se to na rybím trhu jen hemží. Slouží zejména k přepravě ryb na pulty prodejců. Jelikož jsme na trh dorazili dost pozdě - zhruba kolem půl dvanácté, kdy už pomalu zavírali, zastihli jsme pány při zaslouženém odpočinku.

 

Prodejci se snaží vás jako turistu nějak zaujmout, tak ukazují zajímavé kousky, které se u nás jen tak nevidí. (Poznámka pod čarou: Pokud byste náhodou věděli o jakou se jedná rybu, napište mi prosím email - docela by mě to zajímalo, vygooglovat se mi to zatím nepodařilo.)

 

Možná si říkáte, že prodejci by mohli být stydliví a fotografování na takovém místě jako je rybí trh v Dubaji by mohlo být problematické. Opak je však pravdou, setkal jsem se převážně s prodejci, kteří sami od sebe vyžadovali fotografii. A pak taky vždycky chtěli na displayi zkontrolovat, jak se mi fotka povedla - inu většinou pak ukazovali palec nahoru. Výjimkou nebyla ani tato skupinová fotografie, která vznikla na podnět samotných obchodníků.

 

Rozhodli jsme se, že když už jsme sem dorazili, musíme si nákup ryb také vyzkoušet. Shodli jsme se s kamarády na tom, že nebudeme experimentovat s živočichy, které jsme v životě neviděli (snad příště) a vybrali jsme malého žraloka a tuňáka. Prodejce ryb smlouval co to šlo, ale nakonec jsme oba kousky získali dohromady za (domnívám se) pěkných 70 AED (necelých 500 Kč). Na obrázku kamarádka Nicol drží vybraného žraloka.

 

Jakmile jsme měli obě ryby zabalené v igelitce, aniž bychom se stačili vzpamatovat, vzal je jeden z přihlížejících prodejců a pospíchal s nimi k jinému pultíku na krájení. Říkali jsme si, že je to velice milé, takový servis. Oba vybrané kusy byly naporcované během chvilky. Hned poté pán natáhl ruku a řekl, že to dělá rovných 30 dirhamů (asi 200 Kč). A jak jsme byli rozjetí z toho smlouvání, tak říkáme: "No to né, ryby máme za 70 dirhamů a porcování chcete za 30? Dáme maximálně patnáct." Pán se tak smutně zatvářil: "Ale já to nakrájel fakt dobře" - inu obchodník se nezapře. No kamarád Michal, který na to smlouvání moc není to nevydržel a zaplatil plných 30 dirhamů - taky jsme si ho potom dlouho dobírali.

 

Jakmile jsme měli ryby naporcované, zamířili jsme do blízké rybí restaurace, kde vám dobroty zakoupené na rybím trhu připraví podle vašeho přání.

 

Pán se nás jen zeptal, jak je chceme udělat a doporučil, že obě ryby osmahnou. Souhlasili jsme, tak nás poslal ven, že se máme za dvacet minut vrátit. Cena za přípravu obou ryb byla 10 dirhamů, tedy necelých 70 Kč.

 

Tadáááá! A takhle to pak vypadalo - vím, že na první pohled to nevypadá moc lákavě na tom plastovém tácku, ale můžu vás ujistit, že to bylo naprosto výborné. Jídlo jsme si mohli sníst přímo v restauraci a objednat si k němu případně další přílohy a pití. Pokud se vám někdy poštěstí navštívit rybí trh, tak takovou ochutnávku jakou jsme absolvovali my vřele doporučuji, stojí to za to!

Štítky: ,