Nara – bývalé hlavní město Japonska plné jelenů

Během naší dobrodružné cesty po Japonsku jsme s kamarády zavítali i do Nary, bývalého hlavního města Japonska. Jestli vás Nara má něčím zaujmout tak to na prvním místě bude asi koncentrace jelenů na metr čtvereční. Jsou naprosto krotcí, lidí se nebojí a jsou všude. A jak za chvíli uvidíte patří jim víc jak půlka této fotoreportáže. Takže jestli jelínky moc nemusíte… doporučuju nějaký další článek ;-)

Bambi

Hned na začátek se přiznám, že jako malý jsem měl moc rád knížku od Disneyho Bambi. Takže můj vztah k jelenům a kolouchům je vcelku pozitivní.

 

Jelení kiosek

Ve speciálním kiosku pro jeleny si můžete za 150 yenů (asi 40 Kč) koupit opatky pro jeleny. Můžou se po nich utlouct! Což je sice super, ale taky můžou utlouct vás... Sice se tváří strašně mírumilovně, ale jakmile jde o jídlo tak se nebojí použít svoje paroží.

 

Zdivočelí jeleni

Paní se nebála, koupila jelenům oplatky... a takhle nějak to vypadá v praxi. Jako když u nás krmíte holuby... Akorát tihle jsou trochu větší a mají parohy.

 

Dopravní značka - bacha jelen

Všudypřítomné dopravní značení: Bacha na jeleny!

 

Informační tabule: Jeleni

Informační tabule - kdybych ji viděl hned na začátku... Tak by mě málem nesežrali. Ale jinak jsou to moc hodná zvířátka ;-)

 

Chrám Todaiji

Chrám Todaiji je největší dřevěná stavba na světě. Vevnitř se nalézá obrovská bronzová socha budhy (500 tun). Pařičům počítačových her bude tato budova asi povědomá. Alespoň jestli jste hráli Age of Empires II za Japonce, tak jako já. Protože tato budova je ve hře velice věrně zvěčněna ;-)

 

Pagoda

Tato pagoda patřící k chrámu vám bude možná povědomá. Patří mezi Japonské dominanty. A říkáte si odkud já ji sakra znám? Jestli máte rádi chipsy s příchutí wasabi (ty s černým obalem) - tak tato budova je přímo na obalu jako hlavní motiv ;-)

 

Socha Budhy

Obrovská socha budhy - pro srovnání si všimněte pána, který zapaluje svíčky. Byl to mocný zážitek, který byl bohužel rozptýlen tím, že před chrámem prodávali kromě hromady dalších kýčů i tričko "Hello Kitty - Budha". Tohle bylo i na mě moc...

 

Prolézačka trámem

V chrámu Todaiji byla v jednom z nosných sloupů prolézačka na kterou se stála fronta. Kdo se protáhne, tak bude dlouho živ. Taky jsem to zkoušel a není to žádná sranda... ve chvíli kdy jsem nemohl ani tam, ani zpátky jsem si říkal, že chrám kvůli mě asi bourat nebudou.

 

Torii brány

Nekonečný tunel z bran Torii. Krásná procházka na Fushimi Inari - Inari v minulosti jako bůh rýže, dnes jako moderní ekvivalent - bůh pro obchodníky a podnikatele. Tak doufám že se bude dařit ;-)

 

Japonská školačka

Ano, školačky v Japonsku vypadají přesně tak jako ve filmech, komiksech, dokumentech. Zvláštní, že o školáky se nikdo nezajímá ;-)

 

Prolínání kultur

Momentka z vlakového nádraží v Naře. Tři cestující, kteří cestují každý zvlášť. Každý z jiného konce světa. Pohled, který byl velice vzácný - bělochů jsme viděli hodně málo.

 

Japonské chobotničky

Překvapení od kamaráda Kuby. Jednoho večera v Kjótu šel Kuba nakupovat a ptal se jestli někdo nechce nějakou drobnost. Tak jsem mu dal 100 yenů se slovy "Překvap mě". Kuba se vrátil asi za dvě hodiny (pak jsem z něj dostal, že fakt běhal všude možně, aby toto sehnal) a opravdu mě překvapil! Ta malá tyčinka ještě ušla, chobotničky kyselé a pro silné žaludky - ale ještě jsem to zvlánul, ale to modré žužu - to byla síla.

Štítky: ,