BIO

Jmenuji se Pavel Hrdlička, pocházím z malého města u Mladé Boleslavi,  kam jsem se po  studiích na Vysokém Učení Technickém a několika pracovních zkušenostech vrátil. Mezi své dosavadní úspěchy řadím hlavně spoluzaložení projektů www.vaseliga.cz (amatérská liga squashe, badmintonu, tenisu a beachvolejbalu) a www.unipoker.cz (největší amatérská česko-slovenská pokerová liga). Mým největším koníčkem je fotografování a prostřednictvím tohoto webu bych rád předal své poznatky dalším lidem. Na této stránce bych Vás rád seznámil se svým postupným fotovývojem. Uvidíte zde názorně, že každý musí nějak začít – a na konkrétních fotoaparátech si můžete prohlédnout, jaké byly mé začátky ;-)

 

Konica TomatoKonica – Tomato

První fotoaparát, na který jsem fotografoval byla Konica – Tomato mých rodičů. Do fotoaparátu se vložil klasický film ve válečku (36 snímků), a fotily se narozeniny, dovolená, výlet, Vánoce… Film se vyvolával tak jednou za půl roku, protože frekvence pořízených fotek byla tak 1-5 fotek na akci. S o to větším napětím se pak čekalo na vyvolání. Už tenkrát mě focení zaujalo a měl jsem radost z každé pěkné fotky.

 

UMAX AstrapixUMAX AstraPix 480

Svůj první digitální fotoaparát jsem si koupil v roce 2003, kdy jsem na něj na brigádě vydělával skoro celé prázdniny. Stál mě tehdy asi 6000 Kč a měl v tehdejší době úžasné rozlišení 1600×1200 pixelů. Obrazová kvalita sice na dnešní poměry směšná, lepší fotografie dnes uděláte s průměrným mobilním telefonem, ale jeho kompaktní rozměry mi dovolovaly ho mít stále s sebou, tak jsem v podstatě každý den fotografoval. Fotil jsem úplně všechno, ve škole, doma, v přírodě… Fotoaparát dokázal nahrávat i krátká videa se zvukem, v té době vznikla má první sestříhaná videa – dnes je zde uveřejním spíš pro zasmání (ale každý nějak začínal ;-) )

 

 

Olympus c-720 Ultra ZoomOlympus c-720 Ultra Zoom

V roce 2004 mě kontaktoval kamarád Honza Vaněk, zda bych se s ním nezúčastnil soutěže ZOOM-IN (kde nápady nezapadnou), kterou pořádala British Council (Britská rada). Měli jsme vypracovat písemný návrh, který by se týkal jednoho z vybraných témat (architektura, móda, životní prostředí, finance, TV, design…). Plán se měl týkat pobytu v Británii ohledně daného tématu. Vypracovali jsme tedy s Honzou plán na téma “recyklace odpadů” a byli jsme vybráni porotou jako jeden z dvojčlenných týmů. Odměnou pro nás byl naprosto úžasný výlet do Velké Británie, jeli jsme do Manchesteru a okolí, kde jsme prolézali skládky, navštívili spalovnu, rozdávali dotazníky ohledně recyklace, bavili se s místními. Po celý pobyt jsme pečlivě fotografovali a naše fotografie byly pak vystaveny na výstavě ve Slovanském Domě v Praze. Na focení jsme od Britské rady dostali digitální fotoaparáty Olympus c-720, které jsme si mohli nechat. Oproti původnímu UMAXu měl Olympus výrazně lepší optiku a hlavně rozlišení 3 Megapixely.

 

Canon EOS 400DCanon EOS 400D + setový objektiv

Postupem času a mých různých pokusech s Ultra zoomem od Olympusu, jsem naznal, že některé situace tímto kompaktem zachytit prostě nedokážu, začal jsem se proto poohlížet po zrcadlovce. Po zdlouhavém vybírání a přebírání padla volba na Canon EOS 400D. Fotoaparát jsem zakoupil se setovým objektivem 18-55 a od první chvíle jsem z něho byl naprosto nadšen. Začal jsem konečně zkoumat fotografické techniky, postupy, vlastnosti fotoaparátu. A také jsem začal fotografovat fotky, jaké jsem si vždycky přál. Po roce pokusů jsem se rozhodl dokoupit další objektivy. Prvním kouskem byl univerzální Tamron, který používám doteď. A pevná padesátka převážně na portréty:

 

Canon EOS 550DCanon EOS 550D

V září roku 2011 jsem se rozhodl, že svoje fotografování posunu zase o kousek dál, a to hlavně tak, že se o svoje nabyté poznatky budu dělit s ostatními. Začal jsem plánovat projekt výukových článků a videí na internetu. Od začátku jsem věděl, že videa chci točit v polo-profesionální HD kvalitě. Proto jsem začal uvažovat o zrcadlovce, která zvládne natáčet HD video. Brzy jsem zakoupil Canon EOS 550D, ačkoliv jsem ho kupoval primárně kvůli videím, byl jsem nadšený z rozdílu obrazové kvality oproti mé dosavadní čtyřstovce. Canonem 550kou fotografuji doteď a jsem s ním nadmíru spokojen, začínám sice pokukovat po full-frame zrcadlovce, ale asi to bude chtít ještě nějaký čas ;-)

 

 

 

 

 

Moje současná fotovýbava

Canon EOS 550D

Objektiv Tamron SP AF 17-50mm f/2,8

Objektiv Canon EF 70-200mm f/4,0 L USM

Objektiv Canon EF 50mm f/1,8 II

Stativ Velbon DV-6000

Stativ Manfrotto 785SHB

Batoh Vanguard Up-Rise 48

Polarizační filtry, UV filtry, drátěná spoušť, fotopozadí, atd…